Image
Yas Danışmanlığı Nedir ?

Yas Danışmanlığı Nedir ?

Bir yas danışmanına gitmek kolay bir karar değildir, başlangıçta bazı şüpheleriniz olabilir. Kimse kaybınızdan dolayı hissettiğiniz derin acıyı içinizden birdenbire söküp alamaz. Ancak yas sadece üzüntü değildir, bundan daha fazlasıdır. Yas kayıpla beraber gelir, yerleşir ve her şeyi yönetmeye başlar. Duygu dünyamız, düşüncelerimiz, davranışlarımız, ilişkilerimiz, değerlerimiz, maneviyatımız kaçınılmaz bir değişim sürecine girer. Kişi kendisine özel yasını, kendisine yeten sürede ve kendisine uygun biçimde yaşar ve sonunda kaybedilen kişinin veya şeyin artık olmadığı hayata tam uyumlanır.

Bu süreçte ortaya çıkabilecek zorlukların derecesi kaybın doğasına ve kayıp yaşayanın kişisel ve çevresel özelliklerine bağlı olarak değişiklikler gösterir. Örneğin, bazılarımız için yas süreci çeşitli nedenlerle karmaşık hale gelebilir ve yasımız kronikleşebilir, gecikebilir, aşırılaşabilir veya maskelenebilir. Öte yandan pek çoğumuz için yas süreci ailemiz, arkadaşlarımız ve bize yakın olan diğer insanların desteğiyle günlük hayatın içinde kendiliğinden denebilecek şekilde tamamlanır. Ancak, kayıp yaşayan kimilerimiz çeşitli nedenlerle geleneksel kolaylaştırıcılar dediğimiz bu destek kaynaklarına ulaşmakta güçlük yaşayabilirler ya da mevcut kaynaklar yetersiz kalabilir. Bu gibi hallerde psikolojik yardım sağlayan bir profesyonelden destek almak kaçınılmaz hale gelebilir.

Yas danışmanı bir psikolog bu bağlamda yas sürecine eşlik ederek kolaylaştırıcı olarak hizmet vermektedir. Yas sürecinde duygularda, davranışlarda ve diğerleriyle ilişkilerde oluşabilecek muhtemel zorlukları aşarken kaybı olan kişiye bilgi ve destek sağlayarak, kaybıyla ilgili psikolojik ve sosyal uyumunun kolaylaşmasına yardım etmektedir. Diğer yandan, yas sürecinin rayından çıkıp karmaşık yas haline gelmesine zemin oluşturabilecek faktörler bu süreçte sürekli olarak değerlendirilecek ve risk azaltıcı önlemler alınmış olacaktır.